پژوهشگران علوم پزشکی انجمن سکته امریکا می گویند نتایج بررسی های صورت گرفته نشان داده است که مصرف مکمل های ویتامین B در پیشگیری از افت توان ذهنی در افرادی که سابقه سکته مغزی

گرچه مصرف ویتامین B در پیشگیری از ناتوانی ذهنی پس از سکته بی تاثیر است اما خطر بروز سکته را کاهش می دهد
پژوهشگران علوم پزشکی انجمن سکته امریکا می گویند نتایج بررسی های صورت گرفته نشان داده است که مصرف مکمل های ویتامین B در پیشگیری از افت توان ذهنی در افرادی که سابقه سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا دارند، تاثیر ندارد.به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، این محققین نتایج تحقیقات خود را در قالب یک گزارش در کنفرانس جدیدی اعلام کردند .
سکته مغزی با افزایش خطر افت توان ذهنی و ناتوانی های ادراکی توام است و فعالیت های ادراکی مغز نظیر حافظه و پردازش افکار پس از سکته تخریب می شوند.
در این مطالعه که روی بیش از هشت هزار بیمار با سابقه سکته مغزی یا حملات ایسکمیک گذرا انجام شد، معلوم شد مصرف این ویتامین در شکل های مختلف فولیک اسید، ویتامین B۶ و B۱۲ هیچ تاثیری در بهبود توان ذهنی این بیماران ندارد.
شرح این مطالعات در کنفرانس بین المللی سکته مغزی با هماهنگی انجمن آمریکایی سکته ارائه شد.
البته نتایج بررسی های دانشمندان حاکی از آن است که مصرف ویتامین B12 گرچه تاثیری در در بهبود توان ذهنی پس از سکته ندارد اما خطر بروز سکته قلبی و مغزی را کاهش می دهد.
محققان دانشگاه وسترن اونتاریو و دانشکده پزشکی هاروارد می گویند: درمان با استفاده از ویتامین B به طور گسترده برای کاهش میزان اسید آمینه هوموسیستئین استفاده می شده است.
میزان زیاد این اسید آمینه در جریان خون با افزایش خطر سکته قلبی و مغزی مرتبط است.
اما چندین بررسی تصادفی نشان داد میزان کاهش یافته هوموسیستئین با ویتامین B درمانی ، فواید قلبی وعروقی ندارد.
البته درمان پیشگیری کننده با مصرف ویتامین ب، معمولا خطر بیماری های قلبی و عروقی را در افراد مبتلا به نفروپاتی دیابتی افزایش می دهد.
دانشمندان می گویند: دو مساله اصلی در مسیر آزمایش های بالینی باید مورد توجه قرار گیردو آن تفکیک نقش ویتامین B12 در پیشگیری از بروز سکته و یا درمان پس از سکته می باشد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه