مصرف ويتامين‌ها براي موجودات زنده ضروري بوده و رشد بدن را تنظيم مي كنند و به‌ دو دستة‌ محلول‌ در آب‌ مانند ويتامين هاي گروه (C , B) و محلول‌ در چربي‌ (مانند ويتامين‌D , E, K, A) تقسيم‌ مي‌شوند.

ریز مغذی ها موادی هستند که مانند سایر مواد غذایی مورد نیاز بدن هستند و بدون آن ها بدن قادر به انجام سوخت و ساز طبیعی خود نیست.

تفاوت این مواد با سایر مواد غذایی در میزان مورد نیاز آنهاست، به طوری که بدن به میزان کمی از آنها احتیاج دارد. در عین حال کمبود هر یک از آنها بیماری های مختلفی را در انسان به وجود می آورند.

انواع ریز مغذی ها در ویتامین‌ها و مواد معدنی‌


وجود ویتامین‌ها و موادمعدنی‌ برای‌  سوخت‌ و ساز بدن ‌ضروری‌ می‌باشد.

مصرف ویتامین‌ها برای موجودات زنده ضروری بوده و رشد بدن را تنظیم می کنند و به‌ دو دستة‌ محلول‌ در آب‌ مانند ویتامین های گروه (C , B) و محلول‌ در چربی‌ (مانند ویتامین‌D ,  E, K, A) تقسیم‌ می‌شوند.

مواد معدنی مورد نیاز بدن را می توان به دو گروه کلی تقسیم کرد:

1. مواد معدنی اصلی شامل: کلسیم  فسفر، کلر، منیزیم، پتاسیم، سدیم و سولفور

2. مواد معدنی اثرگذار از جمله: ید، آهن ، روی ، سلنیوم ، فلوراید، مس ، منگنز و... که مقدار کمی از آنها برای سلامت موجودات زنده بسیار موثر است.

استخوان ها، دندان ها، ناخن ها، پوست و مو برای ساخته شدن نیاز به مواد معدنی داشته و در ضمن این گونه مواد با تاثیر بر عملکرد بدن ، سیستم های بدن را کنترل کرده و انرژی تولید می کنند.

در بدن 60 ماده معدنی گوناگون مورد نیاز است تا فعالیت ها طبیعی و متعادل باشد.

منبع: آوای سلامت 
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه