موجب تحریك و تهییع مغز،سیستم عصبی،سیستم گوارشی،سیستم گردش خون و سیستم هورمونی(اندوكرینی) می ‏شود

موجب تحریك و تهییع مغز،سیستم عصبی،سیستم گوارشی،سیستم گردش خون و سیستم هورمونی(اندوكرینی) می ‏شود و  
«ترخون» موجب تحریك و تهییع مغز،سیستم عصبی،سیستم گوارشی،سیستم گردش خون و سیستم هورمونی(اندوكرینی) می ‏شود و به عبارتی این گیاه سیستم ‏های متابولیكی را تحریك می ‏كند و در نتیجه رشد و ایمنی بدن را ارتقا می بخشد.
«ترخون» به عنوان یك سبزی معطر است و بیشتر به صورت یك سبزی در پخت و پز استفاده می ‏شود از این سبزی برای مصارف پزشكی نیز استفاده می ‏كنند.
ترخون منبع بسیار خوبی از آهن، كلسیم و منگنز و دارای پتاسیم، منیزیم و ویتامین ‏های A و C است و به دلیل داشتن خاصیت بی‏ حس‏ كنندگی در دهان، یونانیان باستان این گیاه را برای تسكین دندان درد می‏ جویدند.
این گیاه همچنین در قرون وسطی به عنوان یك پادزهر برای درمان سم مارگزیدگی استفاده می ‏شد.از دیگر خواص مفید ترخون می ‏توان به مواردی چون كمك به هضم بهتر غذا،مسكن ملایم و یك كمك كننده‏ ی خوب به پیشگیری از بیماری‏ های قلبی و چاقی اشاره كرد(البته به شرط این كه به جای نمك استفاده شود.).
از قدیم الایام برای درمان دردهای شكمی و افزایش اشتها از ترخون استفاده می ‏شده است.این گیاه مخصوصاً اگر به شكل دم كرده مصرف شود برای رفع خستگی و آرامش اعصاب بسیار سودمند است به همین دلیل برای افراد بیش فعال مفید است.
ترخون تولید صفرا به وسیله ‏ی كبد را افزایش می‏ دهد و به این ترتیب به هضم و گوارش غذا كمك می‏كند و موجب افزایش سرعت فرایند سم ‏زدایی در بدن می‏ شود.
افرادی كه فشار خون بالایی دارند می‏توانند از این سبزی به جای نمك در غذا استفاده نمایند.ترخون توانایی بسیار زیادی برای مبارزه با كرم‏های روده‏ای نیز دارد.
ترخون ترشح شیره‏ های گوارشی معده را تحریك می ‏كند و به همین دلیل موجب افزایش اشتها می‏شود.این اتفاق درست در زمانی شروع می ‏شود كه شما آن را در دهان تان قرار می ‏دهید جایی كه در آن بزاق تولید می‏ شود.در قسمت ‏های پایین‏ تر دستگاه گوارشی،شیره‏ ی معده و صفرا ترشح می ‏شوند تا اگر غذایی در معده باشد سرعت هضم مواد غذایی را افزایش دهند و اگر نباشد و به عبارتی معده خالی باشد به نوبه ‏ی خود موجب افزایش اشتها شوند.
روغن ‏های فرار موجود در ترخون گردش خون و مخاط را بهبود می ‏بخشند و به توزیع مناسب مواد مغذی، اكسیژن،هورمون ‏ها و آنزیم ‏ها در سراسر بدن كمك می ‏كنند.
بوی تند و معطر ترخون برای دور كردن بوی بد از بدن استفاده می ‏شود.ترخون همچنین موجب مهار رشد میكروب ‏های روی پوست نیز می ‏شود و به این ترتیب موجب كاهش بیشتر بوی بدن می ‏شود. 
 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه