تربچه

تربچه

 

نویسنده: دکتر هرمزدیار کیانمهر
 

تربچه ( Raddish ) با نام علمی Raphanus sativus متعلق به خانواده شب بو یا خردل (1) است. تربچه یکی از سبزیجات مورد علاقه ایرانیان است. تربچه نیز مانند تعدادی از سبزیجات ( تره، جعفری، هویج ) گیاهی است دو ساله یعنی سال اول خوراکی و لطیف و خوشمزه و برای مصرف است لیکن سال دوم سخت و چوبی شده و به گل می نشیند. برخی از واریته های آن در انتهای سال اول تولید گل و بذر می نمایند. در بسیاری از مناطق ایران چون هوا گرم است محصول تربچه خوب نمی شود لذا بایستی تربچه را تا هنوز هوا گرم نشده برداشت نمود. تربچه را برای محصول مرغوب بایستی در اوایل بهار و اواخر پاییز کاشت که هوا گرم نباشد.
زمینی که برای تربچه در نظر می گیرید. بایستی قبلاً شخم خورده و آماده شده باشد. خاک آن بایستی کاملاً نرم و سست باشد و با مقداری کود حیوانی مخلوط شده باشد. بذر را می توانید از اواسط اسفند و یا اوایل بهار بکارید. بذر تربچه خیلی سریع سبز می شود. اگر گیاهچه ها فشرده هستند بایستی آنها را وجین نموده تا فواصل معقولی بین آنها ایجاد شود چون بایستی بن ایجاد کنند. تربچه به آب فراوانی نیاز دارد. آبیاری نبایستی به صورت سطحی صورت گیرد. به تدریج که گیاهچه ها بن ایجاد می نمایند آنها را برداشت نمایید تا فواصل بیشتری بین باقی مانده آنها ایجاد شود. اگر مایلید بذر برای کشت بعدی داشته باشید چند عدد از گیاهان حاشیه کرت را برای تولید بذر حفظ نمایید. آنها هنگام تولید گل و بذر از مواد غذایی اندوخته شده در غده خود استفاده می نمایند به همین دلیل غده تربچه هنگام تولید گل و بذر چوبی و باریک می شود.
شما می توانید از تربچه در تمام طول سال استفاده نمایید. البته اگر هوا خیلی گرم نباشد و شرایط آبیاری مناسب باشد. اگر از همان خاک بخواهید مجدداً برای تربچه استفاده نمایید آن را دو مرتبه بایستی مانند کشت اول آماده نموده و با کود مخلوط نمایید ولی توصیه نمی شود که تربچه مجدداً در همان خاک کاشته شود.
تربچه - تصویر 2
بعد از برداشت تربچه چون هوا گرمتر می شود می توان به جای آن ریحان کاشت. ریحان برعکس به هوای گرم نیاز دارد ولی اگر چنانچه آن را در هوای سرد بکارید محصول خوبی نمی دهد.
تربچه علاوه بر این که جزء سبزیجات خوشمزه و خوش خوراک است برگ های جوان آن نیز قابل مصرف می باشند. علاوه بر آن گفته می شود که تربچه برای برخی از ناراحتی ها از قبیل ناراحتی های کلیوی و مجاری اداری مفید می باشد.
��ربچه ممکن است گاه به وسیله کرم ها، حلزون ها و یا حشرات موذی مورد حمله قرار گیرد و همچنین برخی از بیماری ها ممکن است به آن آسیب برسانند.

پی نوشت ها :

1. Cruciferae.

منبع مقاله :
کیانمهر، هرمزدیار، (1388)، گل های آپارتمانی و سبزیکاری، تهران: آییژ، چاپ اول 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه