برای عید چه شکلاتی بخریم؟

برای عید چه شکلاتی بخریم؟


شکلات‌های کاکائویی یکی از لوکس‌ترین شیرینی‌هایی است که این روزها انواع و اقسام آن را در قنادی می‌بینیم.

شکلات

شکلات تلخ، سفید، شیری، مغزدار، طعم‌دار و میوه‌ای در گروه شکلات‌های پرفروشی است که برای پذیرایی عید انتخاب می‌شود. اما چه نوع شکلاتی بهتر است؟ چرا برخی شکلات‌ها گران و برخی ارزان‌قیمت است؟ چگونه می‌توان یک شکلات مرغوب را تشخیص داد؟ آیا شکلات برای سلامتی مضر است؟

هر شیرینی کوچکی که در ترکیب آن کاکائو به کار رفته باشد، شکلات نام دارد.

در صنعت برای تهیه انواع شکلات از درصدهای مختلف پودر کاکائو، کره کاکائو، شکر، شیرخشک و مواد نگه‌دارنده و طعم‌دهنده استفاده می‌شود. البته این را بدانید که در همه شکلات‌ها از کره کاکائو استفاده نمی‌شود. کره کاکائو به دلیل قیمت بالایی که دارد، در درصدهای مختلف و در شکلات‌های گران‌قیمت استفاده می‌شود.

شکلات‌هایی که این روزها با قیمت‌هایی به صرفه عرضه می‌شود، اغلب حاوی روغن‌های گیاهی همچون روغن پالم است که معادل یا جایگزین کره کاکائو شده است.

 

شکلات‌هایی با طعم مختلف

شکلات تلخ: این شکلات رنگ قهوه‌ای تیره و طعم غنی و خوشایندی دارد و بهترین نوع شکلات است. شکلات تلخ در مقایسه با سایر شکلات‌ها، از کاکائوی بیشتری تهیه شده، بنابراین میزان پلی فنل و آنتی اکسیدان‌های آن که نقش ضد سرطانی دارد، زیادتر و فواید تغذیه‌ای آن بیشتر است. این شکلات بر خلاف تصور عامه، حاوی شکر و چربی بوده و مصرف زیاد آن چاق‌کننده و برای دیابتی‌ها محدودیت دارد.

شکلات‌هایی که از کره کاکائوی خالص تهیه شده باشد، در دمای 37 درجه

سانتی‌گراد (دمای طبیعی بدن) هنگام در دست گرفتن ذوب می‌شود

شکلات سفید: این شکلات ظاهری سفید رنگ داشته و اگر حاوی کره کاکائو باشد، هیچ نوع ماده رنگی در آن به کار نرفته و پایه اصلی آن از کره کاکائو تهیه شده است. شکلات سفید به دلیل درصد بالای چربی چندین برابر شکلات‌های دیگر کالری داشته و بسیار چاق‌کننده است.

 

شکلات شیری: این شکلات شیری رنگ و درصد شیرخشک آن بیشتر است. شیر افزوده شده به این شکلات به طور چشمگیر موجب افزایش ارزش تغذیه‌ای این محصول نمی‌شود و استفاده از آن برای افرادی که به پروتئین شیر حساسیت دارند، منع مصرف دارد.

 

شکلات قهوه: یکی از خوشمزه‌ترین شکلات‌هاست. هنگامی که آن را از بسته‌اش خارج می‌کنیم، بوی دلپذیر قهوه به مشام می‌رسد. این شکلات سرشار از کافئین بوده و مصرف به اندازه آن، نشاط‌آور و رفع کننده خستگی است. البته این را بدانید که مصرف بیش از حد آن اعتیادآور بوده و در صورت عدم دسترسی به آن خستگی و افسردگی در کسانی که آن را زیاد مصرف می‌کنند، پدید می‌آید.

شکلات مغزدار

 

شکلات مغزدار: نسل جدیدی از شکلات است که به رنگ تیره و سفید در بازار یافت می‌شود.

مغزهای درسته فندق یا بادام در میان آن به کار رفته و موجب افزایش ارزش تغذیه‌ای محصول می‌شود.

تنها عیب این شکلات آن است که اگر مغز به کار رفته در آن تلخ باشد کام شما را شیرین نخواهد کرد.

 

شکلات میوه‌ای: یکی از بهترین شیرینی‌ها برای پذیرایی است. در این نوع شکلات، پوششی از کاکائو در اطراف میوه‌های خشک وجود دارد. این شیرینی به دلیل میزان کم کاکائو و شکر، در مقایسه با انواع شکلات‌ها کالری کمتری داشته و از طرفی میوه درون آن موجب افزایش ارزش تغذیه‌ای محصول می‌شود.

 

ویژگی شکلات مرغوب

شکلات‌هایی که از کره کاکائوی خالص تهیه شده باشد، در دمای 37 درجه سانتی‌گراد (دمای طبیعی بدن) هنگام در دست گرفتن ذوب می‌شود، اما شکلات‌هایی که حاوی روغن‌های گیاهی است در دمای بالای 45 درجه سانتی‌گراد ذوب شده و حتی در داخل دهان نیز به سختی نرم می‌شود و معمولاً دهان را چرب می‌کند. شکلات روکش بستنی و برخی ویفرها از این نوعند.

 

گول شکلات‌های رژیمی را نخورید

این روزها شکلات‌های زیادی را با نام رژیمی تبلیغ می‌کنند. در این نوع شکلات‌ها قند مصنوعی جایگزین شکر شده و مصرف آن به افراد دیابتی و چاق توصیه می‌شود، اما این‌گونه نیست.

شکلات سفید به دلیل درصد بالای چربی چندین برابر شکلات‌های دیگر کالری

داشته و بسیار چاق‌کننده است

فرض می‌کنیم شکر شکلات حذف شده است؛ اما آیا کره کاکائو، روغن‌های نباتی یا شیرخشکی که به این محصول افزوده می‌شود و دو برابر کربوهیدرات‌ها (قندها) حاوی انرژی‌اند نیز حذف شده است؟ اگر هم قرار باشد این ترکیبات حذف شود، دیگر جرمی از شکلات باقی نخواهد ماند بنابراین رژیمی بودن این محصول مفهوم دیگری دارد. این شکلات‌ها تنها برای افراد دیابتی کم وزنی که به شکر حساسیت داشته و بدنشان قادر به ترشح انسولین نیست، آن هم با نظر پزشک مربوطه مناسب است.

 

وقتی شکلات دردسرساز می‌شود

شکلات با تمام ویژگی‌ها و فوایدی که دارد، برای برخی افراد محدودیت مصرف دارد. افراد مبتلا به آلرژی‌های غذایی، افرادی که زمینه ابتلا به کهیر و تبخال دارند، بیماران دچار فیبروکیستیک سینه، کسانی که به زخم معده و ریفلاکس مبتلا هستند، کسانی که از بی‌خوابی رنج می‌برند، بیماران دچار سیروز کبدی، افراد دارای کلیه سنگ ساز و افراد دیابتی باید با نظر پزشک مربوطه این شیرینی لذیذ را میل کنند.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: جام جم - فاخره بهبهانی

 

مطالب مرتبط:

6 دلیل خوب برای خوردن شکلات سیاه

شکلات مانند ورزش؟!

کاکائو: از گفته‌ها تا واقعیت

شکلات؛ هوس یا یک غذای سالم؟!

خوبی‌ها و بدی‌های کاکائو

شکلات آنقدر‌ها هم مضر نیست

شکلات تلخ برای کبد مفید است

شکلات؛ هرچه تیره‌ تر، بهتر

شکلات تیره فشار خون را پایین می آورد

کاکائوی تلخ برای قلب مفیده

کاکائوی تلخ از پوست محافظت می کند

کاکائو از بروز حملات قلبی پیشگیری می کند

کاکائو؛ غذای خدایان!

کاکائو و چای، قدرت ذهن را افزایش می‌دهند

مصرف کاکائو گردش خون را در مغز تسهیل می کند

تئوبرومین موجود در شکلات می تواند سرفه را متوقف کند

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه